Stawka biznesu w Avon

Stawka jest wysoka. Kupno światowego lidera Forever dystrybucji bezpośredniej stworzyłoby dla Coty, której największym udziałowcem jest brytyjski producent publikacji konsumenckich Reckitt Benckiser Group, dostęp do kanału bezpośredniej dystrybucji kosmetyków i  Herve Leger Femme realną szansę na podwojenie rocznych obrotów do kwoty 9 mld dolarów. Dlatego Coty – producent perfum tak słynnych marek jak Mark Jacobs, Calvin Klein czy Chloe – od ponad roku Herve Leger Intrigue stara się przejąć konkurencyjny Avon. Ostatnia oferta Coty,
Incandessence Lumiere opiewająca na 10 miliardów dolarów, została skierowana nie do zarządu Avonu, lecz wprost do akcjonariuszy. Coty liczy, że udziałowcy Avonu skuszą się na ofertę ponad 23 dolarów za akcję. Jest to o 20 proc. więcej, niż wynosi dziś ich wartość.

Choć zarząd Avonu wydał wczoraj oficjalne oświadczenie, w którym zobowiązuje do przeciwdziałania wrogiemu przejęciu przez konkurentów, eksperci twierdzą, że moment otrzeźwienia jest bliski.

Profity spadają

Skandale korupcyjne ostatnich lat z Avonem w roli głównej porządnie osłabiły wizerunek spółki. Spadają również wyniki Little Black Dress majątkowe koncernu.

Ubiegłoroczne profity Avonu zmniejszyły się o 15 proc., do zaledwie ponad pół miliarda dolarów. Co więcej konta korporacji obciążają koszta toczących się przeciwko niej spraw sądowych. W efekcie w ciągu ostatniego roku kapitalizacja Avonu spadła o połowę. W tej sytuacji analitycy posiadają poważne Little Red Dress sugestie co do tego, czy firma jest w stanie się obronić przed przejęciem. Tego samego zdania są także giełdowi inwestorzy – Avon Little Gold Dress wczoraj akcje Avonu zyskały na wartości ponad 25 proc., co sugeruje, że akcjonariusze spółki czekają na kolejne oferty od Coty.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s